Virtuální pilot

FPV výbava


   Rozhodli jste se pro létání pomocí FPV a nevíte, co k tomu budete potřebovat? Na toto jednoduchá odpověď neexistuje, záleží na spoustě věcí a předpokladů, které se u každého virtuálního letce liší. Pečlivý sběr informací před samotným pořízením FPV výbavy vám ale rozhodně ušetří spoustu nervů a peněz. Doporučuji prostudovat diskusní fórum RC Mania a web FPV Guru.

Nejrychlejší cesta k FPV létání je pořízení hotového setu profesionální FPV multikoptéry pro pořizování leteckých záběrů, např. DJI - F320 Phantom 2 nebo Walkera X350 PRO. Tyto multikoptéry mohou létat do vzdálenosti 500-1000m po dobu až 25 minut. To ovšem vyžaduje investici kolem 25-30 tis. Kč.


   Pokud si budete chtít vybavit model letounu vlastními FPV komponenty, budete potřebovat následující:

 

FPV kamera

Může být buď ve formě malého lehkého modulu, nebo lze použít nějakou outdorovou kameru, např. GoPro Hero. Lze koupit i FPV kamery s již integrovaným FPV vysílačem. Pro ovládání kamery pomocí Headtrackingu se kamera umisťuje na speciální držák - gimbal, který zajišťuje pohyb kamery až ve třech osách a zároveň chrání kameru před vibracemi.

 

 

 

FPV vysílač

Existuje mnoho FPV vysílačů různých výrobců pracujících na různých frekvencích s různými výkony. Od výkonu 25mW, jejichž provoz je povolen platnou legislativou, až po vysílače s výkonem přesahujícím 2000mW s dosahem 8-10km. Pokud používáte RC soupravu pracující na pásmu 2,4GHz, je vhodné zvolit pásmo pro FPV 5,8GHz, aby nedocházelo ke vzájemnému rušení.

 

 

 

FPV Brýle

Pro zobrazení videa můžete použít FPV brýle s integrovaným přijímačem video signálu. Dražší FPV brýle mají integrovaný Headtracking systém, který umožňuje pohybem hlavy otáčet FPV kamerou v kokpitu letounu. Kvalitní FPV brýle stojí i 16000 kč, tato vysoká pořizovací cena dala vzniknout "Home made" verzi FPV brýlí zvaných Eco Goggles které se dají postavit za cenu pod 2000 kč. Obzvlášť na různých čínských E-shopech jsou k vidění nejrůznější varianty Eco Goggles FPV brýlí.

 

 

FPV Monitor

Místo FPV brýlí se dá použít jako levnější alternativa FPV monitor. Ten se upevňuje přímo na RC vysílač a bývá již vybaven FPV přijímačem. Velikost FPV monitorů bývá 5 až 8". Některé typy RC vysílaček mají již FPV monitor integrovaný.

 

 

FPV Přijímač

Pokud FPV brýle nebo monitor nejsou vybaveny integrovaným FPV přijímačem, je nutno ho dokoupit. FPV přijímače se liší pracovní frekvencí, počtem kanálů, na kterých mohou signál přenášet, ale i typem anténního konektoru. Pro lepší příjem lze pořídit tzv. Dual diversity přijímač, který umí přijímat ze dvou antén zároveň.

 

 


 

 

OSD Monitoring

Volitelně lze FPV letoun osadit OSD modulem, který vám bude v obrazu vašich FPV brýlí nebo na FPV monitoru zobrazovat telemetrické údaje jako je rychlost, výška, náklon letounu, napětí a proud na akumulátoru, případně vzdálenost od vysílače a další důležité údaje.
 

 

GPS Modul

FPV soupravu lze doplnit o GPS modul, který bude přes OSD monitoring informovat obsluhu o poloze a vzdálenosti letounu, případně může poskytovat data řídící jednotce zajišťující autonomní let.

 

 

Clover-leaf Anténa

Citlivost přijímače a tedy i dosah přenosu videa lze několikanásobně zvednout dokoupením tzv. Clover-Leaf antény s kruhovou vyzařovací charakteristikou. Obzvlášť výhodná je kombinace klasické antény s Clover-Leaf u Dual diversity přijímačů. Antén s kruhovou polarizací je na trhu velká řada, liší se ziskem signálu a samozřejmě odpovídající cenou.

 

 

 

 


FPV Joystick

Pro realističtější pocit z letu lze dokoupit FPV Joystick, kterým po zapojení do trainer portu RC vysílačky můžete řídit FPV model. K řízení letu můžete použít i obyčejný joystick pro PC, pokud ho připojíte na ForceFly Gyro, které propojíte s RC vysílačem.

 

 

 

Zajímavosti z FPV techniky

FPV kokpit

17.08.2015 17:48
   Zajímavý projekt FPV "Full scale" Cockpit Ground Station w/42" TV:...
>>

Řízení RC s Force Feedback

17.08.2015 16:58
   Řízení RC modelu pomocí joysticku je již dlouho možné díky FPV Joysticku. Nyní je ale možné použít i zpětnou hmatovou odezvu zvanou...
>>

Vyhledávání

Fotografie použita dle Creative Commons Michael Seeley  © 2013 Všechna práva vyhrazena.